DOI: https://doi.org/10.30978/MG-2019-4-19

Роль емоційних та вегетативних розладів у хронізації виразкової хвороби дванадцятипалої кишки

F. I. Khamrabaeva

Анотація


Виразкову хворобу дванадцятипалої кишки традиційно зараховують до психосоматичних захворювань. Не випадково в класичних дослідженнях основоположника теорії стресу канадського вченого Р. Сельє гостра виразка шлунка слугує моделлю соматичного вияву стресу, а послідовники ідей невризму І. П. Павлов, фізіологи К. М. Биков та І. Т. Курцин як ілюстрацію ролі кортико-вісцеральних взаємовідносин у генезі соматичних хвороб також наводять виразкову хворобу. За останні десятиріччя опубліковано велику кількість праць, присвячених ролі психоемоційних і вегетативних розладів у розвитку виразкової хвороби. Нами обстежено 62 пацієнти (23 жінки та 39 чоловіків) з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки віком від 18 до 42 років. Дослідження стану вегетативної нервової системи проводили за загальноприйнятою схемою з аналізом вихідного вегетативного тонусу. За допомогою уніфікованих анкет і схем аналізували наявність та виразність синдрому вегетативної дистонії. Отримані дані свідчать про те, що одним із механізмів хронізації виразкової хвороби дванадцятипалої кишки є формування дисоціації між вегетативними та емоційними розладами, за якої підвищена тривожність поєднується із вегетативною парасимпатикотонією та недостатністю вегетативного забезпечення діяльності. З практичної точки зору ці дані обґрунтовують необхідність при лікуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки призначення транквілізаторів, антидепресантів, а в разі хронічного перебігу хвороби — вегетотропних засобів із тонізувальною дією.


Ключові слова


виразкова хвороба; психоемоційний чинник; вегетативна нервова система; парасимпатикотонія; тривожність

Повний текст:

PDF (Русский)

Посилання


Gafurov BG. The ideas of neurism in gastroenterology. Russian journal gastroenterology, hepatology, coloproctology. 2014;3:76-79 (Russian).

Gubler EV. Computational methods for the analysis and recognition of pathological processes. M.: Meditsina, 2008:296 (Russian).

Smulevich AB. and other Psychosomatic disorders (clinic, epidemiology, therapy, models of medical care.). Journal. Neurology and Psychiatry. 2009;4:4-16 (Russian).

Yasnukha TL. Neurotic disorders in diseases of internal organs. Kiev, 2005 :211 (Russian).

Camirelli M. Disords of gastrointestional motiviti in neurologic diseasis. Mayo Clin Proc. 2014;65(6):825-846.
© Сучасна гастроентерологія, 2020
© ТОВ «ВІТ-А-ПОЛ», 2020